Kredyt gotówkowy 30 tys zł w banku – na dowolny cel, od kilku miesięcy do nawet i 7-8 lat! Zanim podejmiesz decyzję, porównaj dostępne propozycje kredytowe i wybierz tańszy kredyt. Sprawdź: gdzie po kredyt gotówkowy na 30 tys zł.

Zanim jednak podejmiemy decyzję o wyborze banku, sprawdźmy jakie są najnowsze propozycje kredytów gotówkowych i zastanówmy się co konkretnie wpływa na kwotę i koszt kredytu gotówkowego.

Z propozycjami kredytów gotówkowych na 30000 zł można również zapoznać się z symulatorem rat kredytowych.

kredyt gotówkowy 30 tys zł

Aby wyszukać korzystny kredyt, konieczna jest odpowiedź na następujące pytania:

1. w jakiej wysokości kredyt gotówkowy potrzebuję,
2. przez jaki długi okres czasu chcę taki kredyt spłacać,
3. jaką wysokość raty mogę maksymalnie zaakceptować,
4. jaki jest koszt kredytu?

Szczególnie ważne jest poszukanie odpowiedzi na pytanie nr 4.

Co wpływa na cenę kredytu gotówkowe na 30 tys zł?

Banałem jest stwierdzenie, że kredyt nie jest tani, tylko dlatego, że bank w swojej kampanii promocyjnej używa sformułowania „tani kredyt gotówkowy” z niskim oprocentowaniem nominalnym. Przeglądając reklamy banków można odnieść odnieść wrażenie, że to właśnie oprocentowanie wpływa wyłącznie na koszt zobowiązania.

Nie jest to jednak prawda, bo odsetki od pożyczonego kapitału, to tylko jeden z kosztów kredytowych. Z pewnością ważny, bo wpływa na cenę kredytu, ale nie jest to jednak jedyny koszt.

Oprocentowanie nominalne kredytu, czyli odsetki
O wysokości odsetek decyduje oprocentowanie nominalne. Maksymalne kwota oprocentowanie obecnie nie przekracza 10% w skali roku (listopad 2019). Są one naliczane przez cały okres kredytowania i doliczane do każdej raty kredytowej.

Im dłużej spłacamy zobowiązanie, to tym oczywiście będą wyższe odsetki. A za tym idzie koszt takiego kredytu.

Prowizja od kredytu gotówkowego 30 tys zł
Prowizja od 30 tys zł? Z pewnością nie będzie mała. Ponieważ kredyty gotówkowe są oprocentowane na niskim poziomie ze względu na niskie stopy procentowe, to banki muszą jakoś dodatkowe zarobić. I do tego służy prowizja. Jest to jednorazowy koszt jaki musimy ponieść w związku z zaciągnięciem kredytu.

Ustalana jest najczęściej jako procent od wysokości udzielonego kredytu. Prowizja może wynieść 0%, ale i 20%.

Ile wyniesie prowizja od kredytu gotówkowe 30 tys zł? Jeżeli zostanie ustalona na poziomie 5%, to będzie to 1500 zł. 10% to już 3000 zł. A 20% to aż 6000 zł!

Opłata ta jest pobierana jednorazowo lub doliczona do kwoty kredytu gotówkowe i rozłożona na raty.

Prowizja najczęściej nie jest uzależniona od długości okresu kredytowania. Czy ubiegamy się o kredyt gotówkowy na 30 tys zł na 3 lata czy na 6 lat, to i tak w tym samym banku, prowizję zapłacimy jednakową.

Im dłuższy będzie zatem okres kredytowania, tym mniejszy jest wpływ prowizji na całkowitą cenę kredytu gotówkowego.

Zwróćmy jeszcze uwagę na fakt, że istniej zależność pomiędzy prowizją i oprocentowaniem. Oczywiście nie jest to reguła i nie obowiązuje w przypadku wszystkim banków i kredytów.

Jeżeli bank ustala niskie oprocentowanie nominalne, to zysk nadrabia wyższą prowizją. I odwrotnie. Wyższe oprocentowanie, to niższa prowizja.

Najważniejsze: całkowity koszt kredytu gotówkowego na 30 tys zł

I w końcu dochodzimy do clue sprawy: jak określić czy dany kredyt gotówkowy na 30 tys zł w porównaniu z innymi ofertami banków jest tani czy drogi. Należy zatem sprawdzić jaka jest całkowity koszt.

Wiemy już jakie czynniki wpływają na koszt zobowiązania. Zatem przeglądając ofertę kredytową, konieczne jest ich obliczenie i dodanie wszystkich składowych do siebie. Ale nie musimy tego robić samodzielnie, ponieważ bank prezentując ofertę kredytową, jest zobowiązany do przekazania formularz informacyjnego, na którym znajdą się wszystkie parametry kredytu.

Jeżeli chcesz założyć konto bankowe, to warto jest skorzystać z wyszukiwarki kont bankowych. Pozwala ona nie tylko zapoznać się z ofertami banków, ale i założyć taki rachunek przez internet.

Innym sposobem porównania kredytów gotówkowych jest zapoznanie się z RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopą oprocentowania i porównanie kilku kredytów. RRSO jest wyrażone procentowo i informuje również o koszcie kredytu w ujęciu procentowym rocznym.

Im mniejsze są wartości, i to zarówno w przypadku całkowitego kosztu kredytu, jak i RRSO, to kredyt będzie tańszy.

Pamiętaj także o tym, że im lepsza jest Twoja wiarygodność i zdolność kredytowa, to nie tylko na wyższy kredyt możesz liczyć, ale i na lepsze warunki.

Porównanie kredytów gotówkowych 30 tys zł. Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na wybór banku oraz porównanie ofert kredytowych, pamiętaj, że na indywidualną ofertę kredytową wpływa, m.in.:

  • rodzaj umowy o pracę i długość zatrudnienia,
  • wysokość zarobków,
  • historia kredytowa w BIK,
  • możliwości negocjacji przedstawionych przez bank warunków.

  1. Już wiesz, że cena kredytu gotówkowego na 20 tys zł czy jakąkolwiek inną kwotę jest uzależniona nie tylko do oprocentowania, ale od kilku jeszcze innych czynników.
  2. Porównując ceny kredytów gotówkowych należy należy skorzystać z RRSO lub/i całkowitego kosztu kredytowego.
  3. Klienci, którzy mają lepszą zdolność kredytową i historię kredytową w BIK uzyskają zazwyczaj lepsze warunki finansowania.