porownywarka kredytowa porownywarkakredytowa.pl

Porównanie kredytów – po prostu konieczność, jeżeli zależy nam na tańszym zobowiązaniu. Dopiero po takim porównaniu można zadecydować w jakim banku zdecydujemy się zaciągnąć zobowiązanie. Czy porównanie kredytów jest skomplikowane?

Mając do pomocy narzędzia, jakim jest porównywarka kredytowa, łatwiej jest wyszukać kredyty gotówkowe i mieszkaniowe, dokonać odpowiednich analiz oraz selekcji banków. Ponieważ kredyty bankowe nie są produktami jednorodnymi, dlatego musimy porównywać je w odpowiednich kategoriach i stosując takie same kryteria porównawcze.

Kredyty gotówkowe: oblicz raty kredytowe i sprawdź najnowsze propozycje kredytów i pożyczek gotówkowych.

Zawsze porównujemy takie same kredyty, tzn. kredyty i pożyczki gotówkowe osobno, kredyty hipoteczne osobno, kredyty konsolidacyjne, itd. Możemy korzystać ze wskaźnika RRSO, czyli sprawdzić Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania lub całkowity koszt kredytu. Podobnie należy robić w przypadku pożyczek pozabankowych.

Dzięki RRSO szybko sprawdzimy czy dany kredyt lub pożyczka jest drogim czy tanim produktem w porównaniu z innymi ofertami kredytowymi.

Porównanie kredytów, czyli kredyt kredytowi nierówny

Może się zdarzyć i tak, że oferta konkretnego kredytu gotówkowego zawiera oprocentowania na poziomie 3,5 proc. Na pierwszy rzut oka stwierdzimy, że jest to tani kredyt gotówkowy. Nic, tylko brać. Okazuje się jednak, że poza oprocentowaniem są jeszcze inne dodatkowe koszty, takie jak: prowizja, opłata przygotowawcza, obowiązkowe ubezpieczenie, itp. To wszystko wpływa na koszt kredytu, a tym samym na kwotę, którą poza odsetkami musimy zwrócić bankowi. Ostatecznie RRSO kredytu gotówkowego nie wynosi 3,5 proc., ale 25%.

Kredyty hipoteczne: oblicz raty, sprawdź banki i pośredników finansowych oraz najnowsze propozycje kredytów hipotecznych.

RRSO zatem pokazuje całkowite koszty kredytu w ujęciu procentowym w skali roku i jest to dobra skala porównawcza. Należy jednak porównywać kredyty takie same co do produktu i wartości. Tzn. szukając kredyt gotówkowy, porównujemy kredyty gotówkowe (ewentualnie pożyczki gotówkowe) na takie same wartości.

Każdy bank, SKOK czy firma pożyczkowa ma obowiązek wynikający z Ustawy o kredycie konsumenckim poinformować nas o RRSO i całkowitych kosztach kredytu.

Porównanie kredytów, czyli spotkanie z pośrednikami

Uważajmy również na pośredników finansowych. Większość z nich reklamuje się jako „niezależni finansowi„, ale może się zdarzyć, że na uwadze będą mieli w pierwszej kolejności swój interes lub instytucji, którą reprezentują, niż interes klienta. Pośrednik finansowy to inaczej sprzedawca produktów finansowych, za sprzedaż których otrzymuje wynagrodzenie.

Jeżeli chcesz skontaktować się z ekspertem w sprawie kredytu mieszkaniowego, to korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych i doświadczonych pośredników, których znajdziesz TUTAJ.

Zanim podpiszesz umowę o kredyt

Porównanie kredytów to podstawowa rzecz przy wyborze banku. Nie należy również zapominać o tym, aby już po wybraniu banku i oferty kredytowej, zapoznać się z zapisami umowy i to jeszcze zanim złożymy na niej swój podpis. Co innego może przedstawiać reklama, a co innego konkretna propozycja. To zapisy umowy kredytowej będą obowiązujące, a nie informacje zawarte w druku reklamowym.

Podobnie ma się rzecz z ubezpieczeniem. Niekiedy takie ubezpieczenie jest obligatoryjne, w innych przypadkach dobrowolne. Konieczne jest przeczytanie warunków ubezpieczenia: co obejmuje, w jakich przypadkach, do jakiej kwoty, itp.

W sytuacji kiedy ubezpieczenie jest dobrowolne, ale konieczne, aby uzyskać lepsze warunki kredytowania, należy w szczególności dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Zdarzyć się może i tak, że już po doliczeniu składek ubezpieczeniowych, kredyt promocyjny jest droższy niż kredyt standardowy w innym banku.

Zdolność kredytowa, a wysokość kredytu

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, samochodu lub innego produktu, musisz znać swoją zdolność kredytową. Może się okazać, że nie kupisz samochodu za 30 000 zł, ponieważ twoja zdolność kredytowa wynosi w najlepszej opcji „tylko” 15 000 zł. Aby dowiedzieć się jaka jest nasza zdolność kredytowa, należy skontaktować się z bankiem, który ją wyliczy. Nie korzystamy z ogólnodostępnych kalkulatorów zdolności kredytowej, ponieważ ich wyliczenia nie odpowiadają rzeczywistości. Co więcej, zdolność kredytowa w poszczególnych bankach może się różnić, ponieważ inna waga jest przypisywana poszczególnym czynnikom.

Od czego zależy zdolność kredytowa? Na jej wynik wpływają między innymi: uzyskiwane dochody, wydatki, inne zobowiązania, ilość osób w gospodarstwie domowym, a nawet i miejsce zamieszkania. Do wyliczania zdolności kredytowej jest zobowiązana prawem każda instytucja udzielająca pożyczek i kredytów, czyli banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe.

Porównanie kredytów nie dotyczy tylko i wyłącznie banków, ale wszystkich innych ofert kredytowych i pożyczkowych, zarówno w SKOK-ach, a w szczególności decydując się na pożyczkę pozabankową.

porównywarka kredytowa. Jaki jest najtańszy kredyt?